Zašto kažem da su biroi koji „razmišljaju“ o BIM-u u krivu i na što se to točno odnosi?
Veoma često se u svom radu susrećem s biroima i firmama koje su u fazi „razmišljanja“, istraživanja i ispipavanja BIM-a.
Krenuvši od općenitih radnih procesa pa do alata. Mnogi govore kako razmišljaju o implementaciji kroz godinu ili dvije.
Nažalost, vrijeme za razmišljanje i istraživanje prednosti i mana je iza nas, BIM je stvar standarda i uskoro zbog „razmišljanja“ većina biroa neće biti konkurentna na tržištu. Jednostavno rečeno, više nije pitanje je li BIM potreban, pitanje je kada i kako na najbezbolniji način implementirati novi način rada i nove alate.
BIM tehnologija je standard u velikom broju zemalja EU i svijeta, te su vlade razvijenijih država zakonski regulirale njegovu implementaciju; u Velikoj Britaniji od 1.4.2016. za sve javne investicije obavezna je primjena tzv. BIM Level 2 načina rada, a sličan princip također uvode Francuska i Danska, te će Hrvatska s vremenom slijediti taj primjer i regulirati svoju zakonsku osnovu. Najdalje su u primjeni BIM-a došle skandinavske zemlje; u Švedskoj i Norveškoj BIM tehnologiju već godinama koriste javnopravna tijela i velike građevinske tvrtke zbog ostvarivanja znatnih ušteda.
Autor: Zvonimir Bešlić