- Početna
- BIM - Teorija i praksa
ALLPLAN vam pomaže implementirati BIM
BIM način projektiranja je u porastu. Posljednjih je godina ova metoda rada postala obavezna za javne građevinske projekte u mnogim zemljama. Sve više je traže i privatni klijenti. Unatoč predanostima i udrugama poput buildingSMART povećavanje svijesti i razumijevanje BIM-a još uvijek predstavlja izazov za mnoge potencijalne korisnike. U suradnji s mnogim BIM stručnjacima, ALLPLAN je stvorio opsežan skup resursa koji pružaju odličan pregled ove komplicirane teme. Zajedno odgovaramo na tipična pitanja povezana s ovom metodom rada. Primjerice: Kako se izvode radovi temeljeni na BIM-u? Što BIM znači u projektiranju i u građenju? Koje procese treba definirati? Uz našem BIM vodiče, BIM zbornik i druge korisne resurse pomažemo vam u implementaciji znanja i procesa.
Preuzmite vodiče i priručnike klikom na gumb

Allplan BIM Compendium
BIM Compendium namijenjen je arhitektima, inženjerima i drugim projektantima koji žele ići u korak s BIM metodom rada. Objašnjava kako ljudi, procesi i alati surađuju u kreiranju projekta u teoriji i praksi. Knjiga je stoga podijeljena u dva dijela:
Prvi dio pokriva BIM općenito, objašnjavajući njegove temeljne ideje i metode. Uz raspravu o nesporazumima i nedoumicama, prvi dio govori io mogućnostima i prednostima BIM-a. Pod motom “Sve što trebate znati o BIM-u”, ovaj dio pruža teorijsku pozadinu koja vam je potrebna za implementaciju BIM-a u vaš svakodnevni rad.
Drugi dio pokazuje kako koristiti BIM u praksi. Na temelju “stvarnog projekta”, odradit ćete zadatke korak po korak, učeći kako i u kojoj mjeri možete koristiti BIM tijekom projektnog ciklusa. Moto “holističkog razmišljanja” ne znači nužno da cijeli projekt mora biti usmjeren na BIM pristup; ponekad ima smisla primijeniti BIM samo na određene faze projekta.

BIM Management Guide
BIM je metoda rada zasnovana na suradnji s holističkim pristupom. Služi kontroli i vođenju građevinskih projekata na temelju 3D modela građevine s pripadajučim informacijama.
BIM Management Guide je BIM vodič za donositelje odluka u građevinskoj industriji. Daje jasne i koncizne odgovore na najvažnija pitanja o primjeni i uvođenju BIM metode rada.

BIM Office Implementation Guide
BIM je sve više prisutan u AEC industriji, postavlja nove trendove i standarde izvrsnosti. Implementacija BIM-a u vašoj tvrtki ne samo da osigurava niz dodanih vrijednosti, već vas također može pozicionirati za natjecanje na širim međunarodnim tržištima, gdje klijenti sve više zahtijevaju transparentnost i fleksibilnost BIM-a.
Međutim, prelazak na BIM ne događa se jednostavno i preko noći. Iskorištavanje svih prednosti koje BIM može ponuditi često zahtijeva temeljno ponovno promišljanje i restrukturiranje vaših radnih procesa i timova. Od vaše filozofije rada do tehničkih zahtjeva, Vodič za implementaciju BIM ureda vodi vas kroz sve što trebate znati da napravite prijelaz na BIM i izgradite uspješnu budućnost za svoju tvrtku.

BIM User Guide
Mnogi se potencijali BOM-a se već danas mogu iskoristiti. BIM korisnik stvara i dobiva mnogo preciznih informacija iz 3D modela. To uključuje, između ostalog, količine, popise ili nacrte. Ručni rad je prošlost.
Za to je potrebno razmotriti samo nekoliko točaka djelovanja, kao što je organizacija modela ili koordinacija s modelima drugih struka. Jasno definirane uloge pomažu u tome.
BIM korisnički priručnik objašnjava korisnicima BIM način rada. Prikazani su i objašnjeni osnovni preduvjeti i ključni aspekti BIM filozofije.

BIM Project Guide
Vodič za BIM projekte detaljno se bavi implementacijom i optimalnom upotrebom BIM metode rada unutar projekta. Na ovoj razini BIM gubi teoretsku težinu i pokazuje kako se metoda rada implementira unutar stvarnog projekta.
Vodič za BIM projekte pruža detaljne savjete o implementaciji i najboljem korištenju BIM radne metode unutar projekta. Na razini projekta, BIM više nije samo teorija i vodič pokazuje kako se BIM metoda rada implementira unutar stvarnog projekta.

BIM Communication Guide
Sama “BIM metoda”, kao i planiranje i upravljanje projektima koji se temelje na njoj, zahtijevaju komunikaciju i suradnju. To su dva ključna aspekta: funkcionalna komunikacija je odlučujuća za uspjeh u konkretnoj implementaciji unutar projekta i značajno utječe na količinu ostvarenih prednosti i dobiti za sudionike.
Stoga ovom aspektu od samog početka treba posvetiti posebnu pozornost te sve relevantne procese koordinirati, detaljno regulirati i detaljno opisati u BEP planu razvoja projekta. Iako je suradnja u BIM projektima ponekad nešto drugačija od uobičajene, osnovni ciljevi ostaju isti.
BIM komunikacijski vodič jasno pokazuje zašto je funkcionalna komunikacija presudna za uspjeh i neuspjeh konkretne implementacije unutar projekta.

BIM Glossary
Ne samo BIM kao takav, već i mnogi uobičajeni izrazi i termini koji se koriste u ovom kontekstu često su nejasni u svom značenju.
S jedne strane, to je zbog činjenice da su ti pojmovi pretežno na engleskom jeziku, a s druge strane to su kratice (akronimi), što otežava tumačenje i donošenje zaključaka o sadržaju.
Za funkcionalnu komunikaciju kao središnji temeljni aspekt BIM-a i izbjegavanje nesporazuma, bitno je da svi sudionici znaju ispravno značenje i upotrebu pojmova i, da tako kažemo, “govore jednim jezikom”.
Na sljedećim stranicama BIM pojmovnika pronaći ćete najvažnije izraze o BIM-u u njihovim odgovarajućim prijevodima i izjavama o sadržaju, kako biste unijeli malo više transparentnosti u složenu temu.

BIM Object Guide
U IFC-u kao neutralnom “jeziku” za razmjenu podataka o modelu, postoji unos u biblioteku ili zasebna “riječ”, vrsta IFC objekta, za sve uobičajene objekte u građevinarstvu.
Ovo je točno definirano u svom značenju i posjeduje fiksni skup dodatnih informacija koje su minimalno potrebne i koje ga preciznije opisuju. Ovo osigurava da objekte “instalirane” u podatke modela mogu razumjeti i interpretirati jednako svi (BIM) programi u koje se prenose.
Vodič za BIM objekte sadrži pregled svih uobičajenih BIM komponenti i objekata. Od IfcBeam do IfcWindow – BIM Object Guide navodi sve objekte pojedinačno i točno ih definira.

Kako suradnja omogućuje integrirani pristup?
U vrijeme kada projekti postaju sve složeniji i kada se pred projektante postavljaju sve veći zahtjevi, neophodno je da zajednički rad postane norma unutar projektnog tima. Najbolji način da se to postigne je kroz integrirani pristup za cijeli projekt, kao što je korištenje BIM metode rada koju podržava platforma temeljena na oblaku za laku suradnju. S BIM-om se čak i najvećim projektima s mnoštvom timova – i stoga mnogo različitih dizajnerskih sučelja – može upravljati učinkovitije.

Kako razmjena podataka utječe na projekte?
Fragmentirana priroda projektnih timova znači da je sposobnost razmjene informacija s drugim stranama i dalje glavni čimbenik uspjeha BIM-a. Kako bi projekt postigao svoj puni potencijal, članovi projektnog tima moraju biti u mogućnosti neprimjetno i brzo dijeliti podatke, idealno s pristupom u stvarnom vremenu zajedničkom modelu temeljenom na oblaku (kao što nudi Allplan Bimplus). Bez toga, suradnja postaje teža i više pogrešaka i neučinkovitosti ulazi u proces razvoja. Dok closeBIM još uvijek nudi određenu vrijednost za određena područja i funkcije, najučinkovitiji način rada – metoda budućnosti – je openBIM.

Kako se može poboljšati učinkovitost?
Budući da su proračuni i zadaci pod sve većim pritiskom, a projekti postaju sve složeniji, stvaranje pristojne marže profita zahtijeva učinkovitije metode rada. Koristeći BIM i 3D modeliranje, dugotrajne ručne aktivnosti mogu se zamijeniti automatiziranim procesima, čime se štedi dragocjeno vrijeme. Dizajn armature i detalji, posebice, mogu se ubrzati korištenjem najnovijih alata za modeliranje koji pojednostavljuju proces.